Yeşil Çatı Sistemleri

Akdağ Yeşil Çatı 3
 

Yeşil Çatı isteğe bağlı olarak bitkilendirilmiş bir çatıdır. Kulağa basit geliyor.  Aslında bir uzmanın yol göstermesi ile aslında öyle de. Bu sürecin her bir aşamasında size yardımcı olacak bir firmayı bulmak projenin başarıya ulaşması veya başarısızlığı arasındaki farkı yaratır.

Yeşil çatılar kış aylarında izolasyon sağlar ve yaz aylarında serinlik verir, böylece binanın enerji harcamasını azaltır, karbon salınımını düşürür.

Yeşil çatılar iki şekildedir.

  1. Ekstensif Yeşil Çatı
    Ekstensif yeşil çatılar; Yeşil çatılarda en çok kullanılan uygulama çeşittir. Bir Ekstensif çatı tipik olarak 50 mm ila 200 mm derinliğinde sığ bir toprak katmanı ve susuzluğa dayanıklı, dirençli bitkilerden oluşur. Aynı zamanda çimenlik çatı veya dam koruğu çatısı olarak da adlandırılır.
  2. İntensif Yeşil Çatı
    İntensif yeşil çatılar tipik olarak 200 mm ila 1500 mm derinliğinde, derin bir toprak katmanından oluşur. Bu toprak katmanı sayesinde bitkilendirme için daha fazla seçenek mevcuttur. Çatı geleneksel bir bahçe alanı görüntüsüne çok benzer ve ağaçlar, çimenlikler, çiçekler ve araç / yürüyüş yolları içerecek şekilde peyzaj yapılabilir. Aynı zamanda Podyum Deck veya Yaşayan Çatı olarak ta anılır.